Сьогодні начальник Новокаховської ДПІ Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Галина Серебрянська провела сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2020 році».
Під час заходу надані відповіді на наступні питання.
Чи потрібно декларувати доходи від продажу квартири, якщо податки були сплачені при нотаріальному посвідчені договору купівлі-продажу?
Відповідь: Відповідно до абзацу четвертого п. 179.2 ст. 179 розд. IV Податкового кодексу України (ПКУ) обов’язок платника податку щодо подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація) вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до розд. ІV ПКУ не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб відповідно до розд. ІV ПКУ.
Чи має право громадянин подати нову декларацію про майновий стан і доходи з метою отримання податкової знижки, у разі виявлення документально підтверджених сум витрат, не врахованих у вже поданій декларації?
Відповідь: Відповідно до п.п. 166.1.1 п. 166.1 ст. 166 Податкового кодексу України (ПКУ) платник податку на доходи фізичних осіб має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у податковій декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація), яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (п.п. 166.1.2 п. 166.1 ст. 166 ПКУ).
Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься (п.п. 166.4.3 п. 166.4 ст. 166 ПКУ).
Отже, якщо громадянин виявив документально підтверджені суми, що не були враховані у поданій податковій декларації про майновий стан і доходи (Декларація), для реалізації права на податкову знижку, то він може подати Декларацію з типом «Нова звітна» до 31 грудня включно наступного за звітним податкового року, оскільки право на податкову знижку надається лише за наслідками звітного податкового року.
Куди подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, якщо громадянин праює і отримує доходи в одному місті, а зареєстрований в іншому?
Відповідь: Згідно із п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України (ПКУ) податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Відповідно до п. 45.1 ст. 45 ПКУ платник податків – фізична особа зобов’язаний визначити свою податкову адресу, якою визнається місце проживання, за яким його взято на облік як платника податків в контролюючому органі.
Громадянин може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Сума податкових зобов’язань, донарахована контролюючим органом сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені ПКУ (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).
Отже, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, то він має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.
Які граничні строки подання декларації та сплати податкового зобов’язання?
Відповідь: Для громадян, які зобов’язані подати декларацію, останній день подання декларації за 2020 рік – 30.04.2021. Для громадян, які мають право на податкову знижку – 31.12.2021. Сплатити податки громадянин має до 01.08.2021.