Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

Інтерв’ю начальника Іванівської ДПІ Уляни Москалик з питань декларування доходів громадян у 2021 році

опубліковано 10 березня 2021 о 08:14

Наразі на Херсонщині траває кампанія декларування доходів громадян, одержаних у 2020 році. На найпоширеніші питання громадян щодо деклараційної кампанії кореспонденту нашої газети відповідає начальник Іванівської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Уляна Москалик.

Які граничні строки подання декларації про майновий стан і доходи, чи передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації? 

Уляна Москалик: Обов’язок громадян щодо подання декларації про майновий стан і доходи встановлено статтею 67 Конституції України.

Граничні строки подання декларації за звітний (податковий) 2020 рік:

- для громадян, які відповідно до норм розділу IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним, тобто останній день – 30.04.2021;

- для громадян, які декларують право на податкову знижку – по 31  грудня включно наступного за звітним роком. Останній день – 31.12.2021.

За несвоєчасне подання декларації передбачена відповідальність п. 120.1 ст. 120 ПКУ та ст. 164-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 

– Чи потрібно сплачувати податок з доходу, отриманого від продажу власної сільськогосподарської продукції?

Уляна Москалик: Відповідно до норм ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що, зокрема вирощена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення, зокрема: 

– садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу; 

– особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються. 

Підставою для не включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках є наявність у такої фізичної особи довідки за формою №3-ДФ. 

Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах (податком на доходи фізичних осіб – 18% і військовим збором – 1,5%). 

Однак, якщо при продажу громадянами власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) умови п. п. 165.1.24 ПКУ не виконуються, то сума доходу, отриманого від такого продажу, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу громадянина та оподатковується на загальних підставах. Тобто, громадянин зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу, подати декларацію та сплатити податки з таких доходів. 

– За якою ставкою оподатковується інвестиційний прибуток? 

Уляна Москалик: Інвестиційний прибуток оподатковується на загальних підставах, а саме: податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18  відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотка, які необхідно сплатити до 1 серпня 2021 року. 

В яких випадках необхідно декларувати доходи, отримані у вигляді спадщини? 

Уляна Москалик: Для оподаткування доходів громадян, одержаних у вигляді спадщини, встановлено різні ставки, які залежать від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та резидентського статусу. 

Так, об’єкти спадщини (дарування), що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО. 

Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення, оподатковується за ставкою ПДФО – 5 відсотків. 

Об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та об’єкти спадщини, що успадковуються спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця – резидента оподатковуються ПДФО за ставкою 18 відсотків. 

Громадяни, які отримали спадщину, що оподатковується ПДФО за ставкою 5 та 18 відсотків, зобов’язані подати декларацію, в якій включити суми таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу й визначити податкові зобов’язання з ПДФО та з військового збору.

Дохід від продажу легкового автомобіля теж необхідно декларувати

Уляна Москалик: Дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відсотків. 

Водночас, дохід, отриманий громадянином від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна, у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) не підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. 

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року другого об’єкта рухомого майна, у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда), підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків, та військовим збором – 1,5  відсотка. 

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року третього та наступних об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) або іншого транспортного засобу підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором 1,5 відсотка. 

Отже, якщо в 2020 році продано один легковий автомобіль, то такий дохід не підлягає оподаткуванню і декларацію подавати не потрібно.