Вебпортал працює в тестовому режимі. Зауваження та пропозиції надсилайте на web_admin@tax.gov.ua
diya Єдиний державний
вебпортал електронних послуг
Ключові слова

З 25 березня діють новації щодо акцизного податку на тютюнові вироби та рідини для електронних сигарет

, опубліковано 28 квітня 2025 о 09:33

Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі звертає увагу, що з 25 березня 2025 року набув чинності Закон України від 04.12.2024 № 4115-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби» (далі – Закон № 4115). 

Цим документом внесено зміни до: Податкового кодексу України та Закону України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закону № 3817). 

Основні зміни до Податкового кодексу України

1. Регулювання роздрібної ціни підакцизних товарів здійснюється при:

встановленні максимальної роздрібної ціни на тютюнові вироби;

роздрібному продажу - роздрібна ціна не може бути меншою за мінімальне акцизне податкове зобов’язання або ставки акцизного податку помножене на 1,45.

2. Введено новий термін «пиво безалкогольне», який визначається як пінистий напій з вмістом спирту 0,5 % об. або менше; відноситься до товарної позиції 2202 згідно з УКТ ЗЕД.

3. Визначено особливості застосування валютних курсів:

- для тютюнових виробів використовується офіційний курс Національного банку України на 0 годин першого дня календарного півріччя, що передує півріччю, в якому здійснюється:

придбання марок акцизного податку (до 1 січня 2026 року);

формування унікального ідентифікатора (з 1 січня 2026 року);

реалізація тютюнових виробів вироблених на митній території України, або подання митної декларації;

нарахування зобов’язань з акцизного податку з тютюнової сировини та тютюнових відходів.

4. Знижено з 10 % до 5 % розмір сукупних втрат та відходів для виробництва ферментованої тютюнової сировини.

5. Ставки акцизного податку на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну встановлено в одиницях виміру євро.

6. Поступове щорічне підвищення ставок акцизного податку, починаючи з дня набрання чинності Законом № 4115 до 31.12.2027.

7. Перерахунок ставок акцизного податку здійснюватиметься при визначенні виробниками та імпортерами сум податку, що сплачуються до бюджету.

8. Тимчасово, на період дії воєнного стану, збільшено середньомісячний обсяг продажу марок акцизного податку до 120 % (раніше було 115 %) до підвищення ставок акцизного податку.

Основні зміни до Закону № 3817

1. До переліку обладнання додано машини для виробництва фільтрів для сигарет, сигаретних гільз.

2. Запроваджено нові штрафи:

оптова торгівля алкоголем за цінами, нижчими за встановлені мінімальні;

відсутність відеоспостереження на підприємствах з виробництва тютюнових виробів;

роздрібна торгівля підакцизними товарами за цінами, нижчими за встановлені.